luns, 3 de xaneiro de 2022

Resultados Torneo Ludo

José Fernández Otero foi o vencedor do Torneo Ludo de 2021.


A clasificación final foi a seguinte:

1 JOSE FERNANDEZ OTERO, 1680 4.5 14.5 4 12.5 8.5
2 MARCOS MARTINEZ, 1744 4 13.0 4 15.0 8.5
3 JOSE RAMON GOMEZ,  1933 3.5 11.5 3 14.5 9.0
4 JAVIER MAZAIRA, 2001 3 10.0 3 15.5 9.5
5 JOSE LUIS CASTELO, 1500 3 8.0 3 9.0 6.0
6 JOSE ANTONIO CASTRILLON, 1590 3 7.0 3 12.5 7.0
7 MARCOS MARTINEZ JR,         2 8.0 2 15.0 9.5
8 RAUL MARTIN, 2 7.0 2 14.0 8.0
9 DAVID PEREZ,  1300 2 5.0 2 10.0 7.0
10 ANDRE PATIÑO, 2 4.0 2 9.0 5.0
11 ADRIAN PATIÑO, 1 2.0 1 10.5 7.0
12 HUGO MARTIN, 0 0.0 0 12.5 7.0

O vencedor foi o mellor xogador senior (mais de 55 anos) pero o trofeo levouno o quinto clasificado, tamén desta categoría.

venres, 24 de decembro de 2021

TORNEO ACTIVO

DOMINGO 26 - XADREZ ACTIVO
.

1. Participantes.
Poderán participar nesta proba os xadrecistas que o desexen. Só haberá 20 prazas. Os xogadores deberán ter a licenza federativa ou ben ser socios do Sporting Club Casino. 
2. Modalidade.
Xogaranse cinco partidas en sistema suizo.
3. Ritmo de xogo.
Haberá 15 minutos de tempo por xogador. 
4. Lugar. 
Sporting Club Casino - Rúa Real - 4ª Planta
5. Horario.
1ª Rolda: 18,30 xogándose a continuación as seguintes.
6. Premios.
Trofeo para os tres primeiros clasificados e para os tres mellores da categoría senior (55 anos ou mais).
7. Inscricións.
A inscrición é de 3 euros, sendo gratuita para socios de AGAX e do Sporting Club Casino.
Como en anos pasados solicitamos unha doazón de alimentos non perecedeiros.
Para inscribirse manda un correo electrónico co nome completo, idade e club a correo@agax.org

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

Advertencia 1: Os participantes (ou os seus titores) autorizan a publicación dos seus datos persoais nos diferentes medios que a organización considere oportunos para a necesaria difusión do evento (resultados, clasificacións, participantes... etc.) así como a súa aparición nas fotos realizadas cos mesmos propósitos.
Advertencia 2: Os participantes recibirán un correo confirmando a inscrición co documento de aceptación de risco dacordo cos protocolos anti-COVID presentes na páxina da Federación Galega de Xadrez.

martes, 7 de decembro de 2021

Fran Pedreira gañou o Torneo anual lóstrego

Fran Pedreira
foi o vencedor do XVI Torneo Ludo Lóstrego que se desenvolveu este pasado sábado.
O torneo xogábase polo novedoso sistema de "rei de mesa".

A clasificación foi a seguinte:

1. Francisco Pedreira 12 puntos
2. Martín Hervsda 9 puntos
3. Marcos Martínez 8 puntos
4. Rodrigo Pena 6 puntos
5. Fernando Recamán 6 puntos
6. Ernesto Pérez 5 puntos
7. Daniel Codesido 4 puntos
8. Luis Patiño 2 puntos
9. Rubén Troiteiro 2 puntos
10. Guillermo Esteban 1 punto

Disputáronse un total de 55 partidas e a experiencia parece recomendar a súa repetición no futuro cando a COVID permita unha práctica mais normal.

luns, 29 de novembro de 2021

TORNEO REI DE MESA - XVI LUDO LOSTREGO

Na modalidade REI DA MESA.

Nome da actividade:
 XVI LUDO LOSTREGO

Data: 4 de decembro de 2021.

Lugar: Centro Comercial Los Rosales. A Coruña

Hora de inicio: 17,00.

Hora de finalización aproximada: 20,00.

Sistema de xogo: Rei de Mesa.

Modalidade na que experimentaremos este ano, con estas características:

1.- O ritmo de xogo será de 5 minutos finish, con enfrontamentos "REI DE MESA".

2.- Xogarase inenterrumpidamente durante 3 horas, sendo a presentacion e confirmación dos xogadores no mesmo local de xogo ás 17:00, iniciandose os enfrontamentos ás 17:30 e até as 20:30.

3.- O número de xogadores limítase a 30 participantes, os cales serán divididos por sorteo en tres  grupos iguais, A, B e C (se o numero final de participantes non é multiplo de 3, dividiranse de xeito que os grupos A e B teñan o mesmo número de xogadores).

4.- Na rolda inicial enfrontaran os xogadores do grupo A contra o B (A1-B1; A2-B2; A3-B3; ?.) quedando os xogadores do grupo C á espera de ir entrando por orde en lugar dos xogadores que vaian perdendo as súas partidas. 

5.- Unha vez rematada a partida, o gañador dará o resultado, mentres o perdedor colocará as pezas e logo levantárase deixando o seu sitio a un novo xogador.

6.- Se o xogador chamado para entrar, non se presenta na mesa arbitral en menos de 30 segundos, pasase ao final da lista, chamándose ao seguinte da mesma.

7.- O xogador que gaña continua xogando na mesma mesa, elixe cor para a seguinte partida, e xogará con 1 minutos menos do que mollo na anterior partida (nunca menos de 1 minuto).

8.- No caso de táboas, sairá da mesa, o xogador que xogou con máis tempo, en caso de ser igual, o que xogou con brancas.

9.- En caso que o gañador decida descansar, pasará a ocupar lugar en lista de reserva, e entrarán a xogar os dous seguintes da lista, sendo o primeiro deles quen xogue con Brancas, ambos con 5 minutos.

10.- Os xogadores poderán ausentarse da competición e regresar posteriormente á mesma. Deberán notificar ao arbitro a súa ausencia temporal e cando notifiquen o seu regreso, incorporásense no ultimo lugar da lista de reserva.

11.- A falta de 3 minutos para as 3 horas inenterrumpidas de torneo, o arbitro notificará que se pecha o inicio de novas partidas, quedando finalizado o torneo para os xogadores que están na lista de reserva, e segundo vaian acabando as partidas en xogo finalizará a competición para os que estaban a xogar nese momento.

12.- A suma total dos puntos obtidos será a puntuación final do torneo do xogador.

13.- Desempates:
- Maior porcentaxe de puntos conseguidos
- Maior número de vitorias
- Maior número de puntos con negras
- Sumatorio resultados particulares
- Sorteo

14.- Os participantes no torneo autorizan a publicación dos seus datos persoais nos diferentes medios de comunicación que a organización considere oportunos para a necesaria difusión do evento (listaxe de resultados, clasificacións, partidas, fotos,?.).

Premios:
Trofeo para o primeiro clasificado.
Os asistentes recibirán unha máscara de protección con motivos de xadrez.

Cota: 3 euros (de balde para socios de AGAX) FAITE SOCIO E AXÚDANOS!.

Advertencia 1: Dacordo coa lexislación vixente é obrigatorio que o participante teña un seguro de accidentes. Por tanto é obrigatorio contar con licenza federativa de xadrez. Se o xogador interesado non está federado debe informarse das posibles opcións na súa escola de xadrez ou no noso correo.

Advertencia 2: Os participantes na proba autorizan a publicación dos sus datos persoais nos diferentes medios que a organización considere oportunos para a necesaria difusión do evento (resultados, clasificacións, participantes... etc.) así como a súa presencia nas fotos realizadas cos mesmos propósitos.

Advertencia 3: Para o mellor funcionamento do Torneo os organizadores poden ampliar as bases do mesmo antes da celebración da proba.

Advertencia 4: Esta actividade ten a consideración de adestramento federado de cara á aplicación das normativas AntiCOVID. Os participantes deberán asinar o formulario de recoñecemento de riscos que lles entregue a organización.

A participación leva aparellada a aceptación destas normas.

mércores, 31 de marzo de 2021

RESULTADOS TORNEOS LUDO 2020

2020 foi un ano moi extraño pero realizamos os nosos torneos.
Moi lonxe doutros anos, pero damas as grazas aos valentes que permitiron a súa celebración.

TORNEO DE RAPIDAS

1 RODRIGO PENA, 1700 5 7.5 12.0 15.0 14.00 72.0 12.0
2 DAVID PEREZ, 1100 3.5 8.0 14.5 9.5 6.50 87.0 14.5
3 CARLOZ PARDO, 3 7.5 13.0 8.5 4.00 78.0 13.0
4 RUBEN TROITEIRO, 1000 3 6.5 12.0 10.0 5.50 72.0 12.0
5 ANTON GARDA,         2.5 8.0 13.5 6.0 2.50 81.0 13.5
6 PABLO IGLESIAS 900, 2 8.5 14.0 7.0 1.00 84.0 14.0
7 NICO VIGO,                 1 7.0 11.5 4.0 0.00 69.0 11.5


TORNEO ACTIVO

1 BRAIS MARTINEZ, 3.5 4.0 9.0 9.0 7.25 54.0 9.0
DAVID PEREZ,         3.5 4.0 9.0 9.0 7.25 54.0 9.0
3 PABLO FURELOS, 2 5.0 9.5 6.0 2.50 57.0 9.5
RUBEN TROITEIRO, 2 5.0 9.5 6.0 2.50 57.0 9.5
5 ARTURO RIVAS,         1.5 3.0 7.5 3.5 1.50 45.0 7.5
NICO VIGO,                 1.5 3.0 7.5 3.5 1.50 45.0 7.5
7 CARLOS PARDO, 1 3.0 6.0 1.5 1.25 36.0 6.0
CELIA LORENZO, 1 3.0 6.0 1.5 1.25 36.0 6.0


sábado, 26 de decembro de 2020

XADREZ 2020

XADREZ DE LUDO

Seguimos coas actividades de remate deste 2020. A actividade ten a condición de adestramento / partidas amigables federadas, polo que é obrigatorio contar coa licenza federativa de 2020.

ASPECTOS ESPECIAIS POLA COVID
Será de aplicación a normativa de prevención antiCOVID de adestramentos da Federación Galega de Xadrez. As seguintes normas tamén serán de aplicación en tanto complementan algunhas das anteriores e non as limitan. 
1. É obrigatorio levar posta unha máscara en todo momento. Non estará permitido comer ou beber na sala de xogo. 
2. É obrigatorio o uso do xel na entrada da sala. Así mesmo deberá usarse sempre que as mans entren en contacto con superficies non desinfectadas e especialmente tras tocar as pezas manipuladas anteriormente polo rival (no caso das capturas). Polo tanto cada xogador debe levar un frasco de xel.
3. Será obrigatorio o uso da alfombra desinfectante colocada á entrada sa Sala de Xogo.
4. Os xogadores non permanecerán na sala de xogo mais tempo do necesario para xogar a partida. Polo tanto non haberá análise posterior. Tampouco poderán pasear pola sala.
5. Os xogadores non deberán darse a man ao inicio ou fin da partida. 
6. Antes de entrar na sala medirase a temperatura dos participantes.
7. Os aspectos aqui expostos poden verse complementados, antes e durante o torneo co fin de garantir na medida do posible unha actividade segura.

SABADO 26 - XADREZ LOSTREGO.
LUNS 28 ÁS 20,00
1. Participantes.
Poderán participar nesta proba os xadrecistas que o desexen. Só haberá 12 prazas, polo que terán prioridade os socios de AGAX, que deberán contar con licenza federativa. 
Para aqueles que se fagan socios de AGAX para 2020-2021 entregaremos unha máscara con motivo de xadrez e un pequeno bote de xel hidroalcohólico.
2. Modalidade.
Xogaranse catro partidas en sistema suizo.
3. Ritmo de xogo.
Haberá 5 minutos de tempo por xogador. 
4. Lugar. 
Centro Comercial Los Rosales
5. Horario.
1ª Rolda: LUNS DENDE AS 20,00
19,30 / 2ª Rolda: 19,50 / 3ª Rolda: 20,10 / 4ª Rolda: 20,30 
Dentro da sala de xogo hai dous espazos diferenciados que alternaranse para facilitar a desinfeción do material de xogo.
6. Premios.
Pequeno trofeo para os tres primeiros clasificados.
SORTEO DE TRES VALES DE PIZZAMOVIL
7. Inscricións.
A inscrición é de balde.
Como en anos pasados solicitamos unha doazón de alimentos non perecedeiros.
(en anos anteriores ó destinatario foi o Banco de Alimentos https://www.facebook.com/balrial/posts/1522154844589289)

A ligazón de inscrición atópase mais abaixo.

DOMINGO 27 - XADREZ ACTIVO.

1. Participantes.

Poderán participar nesta proba os xadrecistas que o desexen. Só haberá 12 prazas, polo que terán prioridade os socios de AGAX, que deberán contar con licenza federativa. 
Para aqueles que se fagan socios de AGAX para 2020-2021 entregaremos unha máscara con motivo de xadrez e un pequeno bote de xel hidroalcohólico.
2. Modalidade.
Xogaranse catro partidas en sistema suizo.
3. Ritmo de xogo.
Haberá 20 minutos de tempo por xogador. 
4. Lugar. 
Centro Comercial Los Rosales
5. Horario.
1ª Rolda: 17,30 / 2ª Rolda: 18,15 / 3ª Rolda: 19,00 / 4ª Rolda: 19,45 
Dentro da sala de xogo hai dous espazos diferenciados que alternaranse para facilitar a desinfeción do material de xogo.
6. Premios.
Trofeo para os dous primeiros clasificados.
7. Inscricións.
A inscrición é de balde.
Como en anos pasados solicitamos unha doazón de alimentos non perecedeiros.
(en anos anteriores ó destinatario foi o Banco de Alimentos https://www.facebook.com/balrial/posts/1522154844589289)

A ligazón de inscrición atópase mais abaixo.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

Advertencia 1: Os participantes (ou os seus titores) autorizan a publicación dos seus datos persoais nos diferentes medios que a organización considere oportunos para a necesaria difusión do evento (resultados, clasificacións, participantes... etc.) así como a súa aparición nas fotos realizadas cos mesmos propósitos.
Advertencia 2: Os participantes recibirán un correo confirmando a inscrición co documento de aceptación de risco dacordo cos protocolos anti-COVID presentes na páxina da Federación Galega de Xadrez.

PREME PARA ANOTARSE

sábado, 11 de xaneiro de 2020

Historial dos Torneos de Xadrez

TORNEO DE RÁPIDAS / LOSTREGO

I TORNEO DE RÁPIDAS - 2006
GAÑADOR: Jorge Rodríguez
II TORNEO DE RÁPIDAS - 2007
GAÑADOR: Aleksa Strikovic
III TORNEO DE RÁPIDAS - 2008
GAÑADOR: Bruno Figueredo
IV TORNEO DE RÁPIDAS - 2009
GAÑADOR: Diego García-Muñoz
V TORNEO DE RÁPIDAS - 2010
GAÑADOR: Pablo Sánchez
VI TORNEO DE RÁPIDAS - 2011
GAÑADOR: José Sande
VII TORNEO DE RAPIDAS - 2012
GAÑADOR: José Sande
VIII TORNEO DE RAPIDAS - 2013
GAÑADOR: José Sande
IX TORNEO DE RÁPIDAS - 2014
GAÑADOR: Pablo Sánchez
X TORNEO DE RÁPIDAS - 2015
GAÑADOR: Santiago Domínguez
XI TORNEO DE RÁPIDAS - 2016
GAÑADOR: José María Dorado
XII TORNEO DE RÁPIDAS - 2017
GAÑADOR: José Ramón Gómez Torre
XIII TORNEO DE RÁPIDAS - 2018
GAÑADOR: Daniel Pousada
XIV TORNEO DE RÁPIDAS - 2019
GAÑADOR: Daniel Codesido
XV TORNEO DE RÁPIDAS - 2020
GAÑADOR: Rodrigo Pena
XVI TORNEO DE RÁPIDAS - 2021
GAÑADOR: Francisco Pedreira

TORNEO DE SEMIRRÁPIDAS / ACTIVO

I TORNEO DE SEMIRRÁPIDAS - 2008
GAÑADOR: Walter López
II TORNEO DE SEMIRRÁPIDAS - 2009
GAÑADOR: Pablo Sánchez
III TORNEO DE SEMIRRÁPIDAS - 2010
GAÑADOR: Pablo Sánchez
IV TORNEO DE SEMIRRÁPIDAS - 2011
GAÑADOR: Santiago Domínguez
V TORNEO DE SEMIRRAPIDAS - 2012
GAÑADOR: Walter López
VI TORNEO DE SEMIRRÁPIDAS - 2013
GAÑADOR: Oscar de Prado
VII TORNEO DE SEMIRRÁPIDAS - 2014
GAÑADOR: Ibragim Kamrakulov
GAÑADORA SUB14: Sabela Iglesias
VIII TORNEO DE SEMIRRÁPIDAS - 2015
GAÑADOR: Luis Medarde
GAÑADOR SUB14: Antonio Mallo
IX TORNEO DE SEMIRRÁPIDAS - 2016
GAÑADOR: Daniel Pousada
GAÑADOR VETERANS: Manuel Andión
GAÑADOR SUB14: Claudio Reboredo
GAÑADOR SUB12: Noa García-Muñoz
GAÑADOR SUB8: Nicolás Rivas
X TORNEO DE SEMIRRÁPIDAS - 2017
GAÑADOR: Santiago Domínguez
GAÑADOR SUB14: Claudio Reboredo
GAÑADOR SUB12: Daniel García
GAÑADOR SUB10: Alex Vázquez
GAÑADOR SUB8: David Visos
XI TORNEO DE SEMIRRÁPIDAS - 2018
GAÑADOR: José María Dorado
GAÑADOR SENIOR: Manuel Andión
GAÑADOR SUB14: José Manuel Fernández
GAÑADOR SUB12: Miguel Álvarez
GAÑADOR SUB10: Nicolás Rivas
GAÑADOR SUB8: Rubén Troiteiro
XII TORNEO DE SEMIRRÁPIDAS - 2019
GAÑADOR: Juan Luis Muñiz
GAÑADOR SENIOR: Jorge Humberto Barale
GAÑADOR SUB14: Andrés Fernández
GAÑADOR SUB12: Marcos Rial
GAÑADOR SUB10: Jorge Diez Quian
XIII TORNEO DE SEMIRRÁPIDAS - 2020
GAÑADOR: Brais Martínez